Czym jest inteligentny dom?

Określenie Inteligentny Dom pochodzi od anglojęzycznego sformułowania Smart Home lub Smart House. W skrócie można określić, że to system zarządzania budynkiem, a ściślej urządzeniami elektrycznymi w budynku.

Inteligentny Dom integruje elementy budynku i przestrzeni wokół niego w jeden system sterowania. Dzięki temu mamy możliwość zarządzania poszczególnymi urządzeniami, programowania ich pracy według ustalonych przez użytkownika parametrów, a także łączenia w grupy zarówno do sterowania ręcznego jak i tworzenia zależności pomiędzy nimi.
Samo określenie Inteligentny Dom nieco wprowadza w błąd, bowiem sugeruje, że system inteligentny jest zawężony tylko do przestrzeni mieszkalnej. A w rzeczywistości inteligentne rozwiązania można zaimplementować do każdego rodzaju budynków – domów, biur, zakładów pracy, przestrzeni komercyjnych, hal produkcyjnych, kościołów.
Również wbrew powszechnej opinii Smart Home nie musi dotyczyć tylko dużych budynków i rozległych instalacji. Możemy stworzyć inteligentny dom w mieszkaniach w bloku, a nawet w kawalerkach.
Instalacja inteligentna może obejmować także przestrzenie wokół budynków – tarasy, ogrody, bramy wjazdowe. Dlatego też coraz częściej używa się określeń uszczegóławiających, jak np. Inteligentny Ogród.

Dlaczego warto zastanowić się nad inteligentną instalacją w swojej przestrzeni? Jakie korzyści możemy uzyskać?

Możemy sterować ogrzewaniem, roletami, żaluzjami, zasłonami, oświetleniem, urządzeniami audio, klimatyzacją, podlewaniem ogrodu, bramami wjazdowymi itp. Możemy te elementy programować, dostosowywać do naszych potrzeb, naszego trybu życia, pracy.
Inteligentny Dom F&Home pozwala na dostosowanie systemu do Twoich potrzeb, oczekiwań, pragnień po to, aby zapewnić komfort, bezpieczeństwo i uzyskać realne korzyści energetyczne. Dajemy Tobie ogromne możliwości zarządzania budynkiem, które sprawią, że funkcjonowanie w przestrzeni domowej lub zawodowej będzie swobodne, przyjemne i dostosowane do Ciebie i Twoich bliskich.


Szczegółowe informacje o konkretnych funkcjonalnościach znajdziesz w ofercie.

Dla kogo jest inteligentny dom? Dla każdego.

Naprawdę. Rosnący poziom życia i jednocześnie niższe koszty instalacji niż kilka lat temu powodują, że instalacja jest na każdą kieszeń. Nasza coraz większa świadomość dotycząca ekologii, ekonomii, chęć inwestycji w przyszłość powoduje, że inteligentne instalacje są coraz bardziej powszechne. Podobnie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i ogólnie odnawialne źródła energii są przez nas stosowane zarówno w trosce o środowisko jak i o zmniejszenie wydatków na wieloletnie funkcjonowanie. Te elementy łączy bardzo ważny atut - oszczędzamy długofalowo koszty i jednocześnie osiągamy komfort funkcjonowania. A biorąc pod uwagę zdecydowanie mniejsze koszty instalacji w stosunku do lat wcześniejszych można śmiało przyjąć, że prawie każdego stać dzisiaj na posiadanie inteligentnego domu.
Symulację kosztów zobaczysz w cenniku.

Jeśli będziesz zainteresowany, to kiedy musisz podjąć decyzję?

Czy na etapie planowania budowy, remontu? To zależy od tego, jaki rodzaj instalacji wybierzesz. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy 2 rodzaje:

- system kablowy wymaga specjalnego okablowania wszystkich miejsc, w których będą podłączone poszczególne urządzenia, a więc prace musimy rozpocząć na poziomie tworzenia instalacji elektrycznej, czyli realnie w trakcie budowy domu lub generalnego remontu,
- system radiowy nie wymaga w zasadzie żadnych prac związanych z okablowaniem budynku, co oznacza, że inteligentny dom można stworzyć w każdym momencie bez tworzenia bałaganu, kucia ścian itp.
Jeśli chcesz, aby instalacja w absolutnie żaden sposób nie zmieniała stanu mieszkania, wystroju, elementów sterowania, to tak będzie! Wykorzystamy istniejące elementy bez jakiejkolwiek ingerencji w wystrój Twoich wnętrz. Taki też jest nasz cel – nie przeszkadzać użytkownikowi, nie zmieniać charakteru jego wnętrza. System sterowania może być więc oparty na aktualnych wyłącznikach, pilotach, czy urządzeniach mobilnych klienta. Ale jeśli klient ma życzenie, to możemy zaproponować inne przyciski i je wymienić, zastosować tablet naścienny, zaproponować panele szklane. U nas decyduje klient. My doradzamy, podpowiadamy, sugerujemy, aby klient poznał możliwości i podejmował decyzję zgodnie z własnymi potrzebami.
Więcej o rodzajach instalacji przeczytasz w ofercie systemów.

W jaki sposób możesz sterować?

Smartfonem, tabletem, klasycznymi przyciskami, szklanymi panelami dotykowymi, pilotem, z ekranu komputera. Co ciekawe – te wszystkie elementy się nie wykluczają – możemy zaprogramować je wszystkie. Możemy dopasować sposób sterowania do Twoich preferencji, aby komfort użytkowania zależał od Ciebie. Pamiętaj – to my dostosowujemy się do Ciebie, Twoich potrzeb, a nie odwrotnie. F&Home został stworzony z myślą o Twoich potrzebach, preferencjach, oczekiwaniach, bo to Twój dom.