Na pewno każdy z nas nie raz pragnął, aby konieczna przerwa snu w nocy nie musiała wiązać się z zapaleniem światła. Tak bardzo nie lubimy zapalać światła w nocy, że niejeden z nas udaje się do toalety po ciemku. Stosunkowo silne światło nie tylko jest uciążliwe dla nas, kiedy musimy wstać z łóżka, ale również dla naszych domowników. Chcąc się bezpiecznie poruszać nie zawsze możemy pozwolić sobie na chodzenie po omacku.
Sposobem na te niedogodności jest odpowiednia aranżacja oświetlenia nocnego. Dotyczy to zarówno doboru odpowiednich źródeł światła, właściwe ich umiejscowienie, ale także sprytne zaprogramowanie w systemie. Również ogromnie istotny jest sposób zapalania światła. Nie skazujmy się na konieczność szukania włączników po ciemku. Zdajmy się na smart home.
Możesz zdecydować, kiedy światło ma się zapalać, w jakich przedziałach czasowych. Możesz także wybrać, że w określonych warunkach (np. w nocy) światło zapala nam się na 10 - 20% wartości. Programowanie dotyczy zarówno natężenia światła, wyboru pory dnia i nocy pod kątem intensywności światła oraz czasu załączenia. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na swobodne dotarcie do wybranego miejsca bez narażania się na konieczność zasłaniania oczu, ale też i rozbudzania się, kiedy zaraz chcemy powrócić do snu.
Kiedy nie chcesz albo nie możesz redukować natężenia oświetlenia danego źródła, to możemy rozrzedzić światło zapalaniem tylko wybranych lampek. Może to być np. oświetlenie umiejscowione pod łóżkiem pełniące rolę doświetlenia podłogi, ale również jedna z kilku żarówek z oświetlenia głównego lub wybrany kinkiet ścienny. Możemy też wykorzystać lampkę nocną, która da nam wystarczający do poruszania się półmrok, a nie spowoduje oślepienia czy podświetlenie karniszowe lub oświetlenie obrazów - wszystkie te elementy, które służą zwykle do oświetlenia dekoracyjnego. Takie elementy bowiem zazwyczaj nie mają funkcji oświetlenia pomieszczeń, dzięki czemu mogą służyć do bezpiecznego poruszania się w nocy.
Sam decydujesz, w jaki sposób światło ma być załączane. Sterowanie oświetleniem ma być wygodne i intuicyjne. W pomieszczeniach WC coraz częściej stosuje się czujnik ruchu jako jedyny element załączania światła. W łazienkach, gdzie przebywamy dłużej, a często jeszcze wyposażonych w okno najlepiej wykorzystać różne sposoby załączania. Czujnik ruchu warto wykorzystać do załączania nocnego, kiedy trudniej nam znaleźć przycisk światła. Ale jeśli nie chcesz stosować czujnika, to można odpowiednio zaprogramować przycisk ścienny. W określonych godzinach nocnych krótkie przyciśnięcie spowoduje zapalenie światła z minimalnym zaprogramowanym natężeniem. Kolejne naciśnięcie może uruchomić światło już na 100%. To samo można osiągnąć poprzez krótkie i dłuższe przytrzymanie przycisku. To Ty decydujesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze.
Warto wykorzystać oświetlenie do ułatwiania poruszania się w nocy.
Stosując podświetlenie łóżka, możesz je uruchomić poprzez opuszczenie stóp na podłogę. Bez kłopotu będziesz mógł opuścić sypialnię bez ryzyka zbudzenia partnera. Warto zastosować laserowy czujnik ruchu, który zadziała tylko w określonym miejscu, kiedy będziesz chciał zejść z łóżka. Unikniesz w ten sposób przypadkowego załączenia.
Warto wykorzystać również oświetlenie przypodłogowe w korytarzu czy podświetlenie stopni na schodach. Jest duża szansa, że przypadkowo nie potrącisz jakiegoś elementu i nie wywołasz hałasu w nocy. Tego rodzaju oświetlenie łączy walory dekoracyjne z funkcjonalnością. Zazwyczaj oświetlenie przypodłogowe jest zaprojektowane tak, że strumień światła skierowany jest w kierunku podłogi. Takie rozwiązanie nie będzie powodowało oślepienia w nocy, dzięki czemu nie będzie konieczności ograniczania natężenia światła.
Opisane rozwiązania można zastosować także w innym celu - zbudowania klimatu. Zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziennym możemy osiągnąć przyjemne warunki np. do oglądania telewizji. A funkcję światła nocnego w łazience możemy także wykorzystać do stworzenia atmosfery pod dłuższą kąpiel. Inteligentny dom daje nam możliwość dostosowania naszego oświetlenia w dowolny sposób. To również ważny element dla projektantów wnętrz, którzy z wykorzystaniem światła są w stanie zaaranżować nasze pomieszczenia zgodnie z naszymi potrzebami.